2010-06-16 15:43:56 | Skriven av Bie Seipel | Läst 113 gånger
En ny sorts märkning ska göra det lättare att agera klimatsmart i mataffären. I går pre-
senterades några av de första klimatcertifierade livsmedlen i Sverige. För växthusodlade tomater ger de nya reglerna halverade utsläpp. Det har länge saknats en enhetlig märkning som riktar sig till konsumenter som vill välja det mest klimatsmarta alternativet i sin livsmedelsaffär. Men i går presenterade organisationerna Krav och Svenskt Sigill de regler som ska gälla för klimatmärkt mat. För den som odlar i uppvärmda växthus handlar det bland annat om att gå över till förnybar energi. För mjölkbonden gäller det bland annat om att ha stor andel egen foderproduktion, en effektiv energianvändning och att hushålla med gödslet.
Matproduktionen ligger bakom närmare en tredjedel av världens utsläpp av växthusgaser, så här finns det mycket att göra, säger Johan Cejie på Krav.
Organisationen har tagit hjälp av Institutet för livsmedel och bioteknik, SIK, för att se vilken effekt på utsläppen de nya reglerna kan få. Resultatet visar att tomat som odlas enligt de nya klimatreglerna släpper ut ungefär ett kilo koldioxid per kilo tomat. Det är mindre än hälften av de utsläpp holländsk växthusodlad tomat ger upphov till.
KARIN SJÖSTEDT OCH hennes man driver Hornuddens trädgård. Deras Kravodling är en av de första att anpassa sig till de nya klimatreglerna. I dag skördas säsongens första tomater från växthusen i Sörmland.
Vi har drömt om att slippa oljan i tjugo år, och för första gången kan vi nu skörda tomater som växt i sjövärme, säger Karin Sjöstedt.För dem var det en tremiljonersinvestering att byta till värmepump.Det kan vi antagligen aldrig räkna hem, trots att vi får bättre betalt för våra tomater än de som odlas konventionellt, säger hon.
För att behålla sin Kravmärkning måste alla odlare tänka klimatsmart i framtiden. LRF:s märkning Svenskt Sigill kommer i stället att ha ett nytt litet märke på de produkter som klarar klimatkraven.
Annika Nilsson
annika.nilsson@dn.se 08-738 16 21
Fler artiklar
SEPTEMBER 2010
Kommer Jordbruket att leverera vårt dagliga bröd när oljan sinar?
12 september startar Aptitrundan i Norra Sörmland
Vilda korvar och spännande safaris
AUGUSTI 2010
Vilka politiker vill nåt med offentliga maten?
Succé för Bondens Egen Marknad
Utveckla landsbygdsföretaget med svamp
Lär dig konsten att leva av 10 hektar! Besök Uppmälby gård!
JULI 2010
Matklustret nominerat till Årets Landsbygdsprojekt!
Guide till godaste SommarSverige
Sommarens mat på Hellmans café. Gott och nära.
Drömmer du om en sylt som inte finns?
Start 21 augusti för Bondens Egen Marknad i Nyköping!
JUNI 2010
Guld i konkurrens med 3000 viner från 47 länder
Lär dig göra ost av riktiga ostmästare
Ny märkning ska hjälpa klimatsmarta. Hornudden en av de första.
Fräkentorps kor betar på undersköna ängar
MAJ 2010
Dagligvaruveteran ny styrelseordförande
Rekorddeltagande i pajtävlingen! Här är alla vinnarna!
Mats-Erik Nilsson Årets Raberberpersonlighet
Lär dig laga utsökta sylter och pajer med rabarber