Maten i Sörmland

ARTIKLAR

Warbro kvarn är Sveriges mest nyskapande bonde

2012-04-25 22:59:12 | Skriven av Bie Seipel | Läst 523 gånger

 

Thomas Björklund får Sveriges första råvarupris! Priset som utgår i form av ett stipendium delades ut i dag på Gastro Nord-mässan i Stockholm. En mycket kompetent jury hade valt mellan de tre nominerade finalisterna.

 

”Det enda pris om funnits tidigare inom mathantverk har varit Eldrimners pris till förädlade produkter. Det är så kul att även råvaror nu kan belönas, säger Kerstin Björklund. Vår mission är ju att göra nya häftiga saker av spannmål och visa att även det kan vara en bra råvara, fortsätter Kerstin.

Till det här priset var våra groddade flingor och vårt virvelmjöl nominerat. De produkterna är vi helt ensamma om i Sverige!

Groddade flingor är något man gör i Tyskland och som ger en produkt som är väldigt nyttig och gör att man kan tillgodogöra sig alla mineraler i maten. Thomas har utvecklat processen genom trial and error. I stora gamla gräddtankar hälls spannmål och varmt vatten. Kornen spolas under 2-3 dagar tills det blir en liten grodd ungefär som i reklamen för lantmännen. Då har kärnan väckts upp, nya enzymer bildats och den skadliga futinsyran försvunnit. Det är det som gör det möjligt för kroppen att tillgodogöra sig alla mineralerna i maten och som gör det till en riktig hälsokostprodukt. Förutom att göra flingor av dem levererar vi de groddade och torkade kornen till företaget Green ’n Lean som gör veganprodukter av dem.

Virvelmjölet kommer till i en mycket ovanlig virvelkvarn från Tyskland. I den virvlas spannmålen runt i en skål av sten med hjälp av en luftström. Det tar lång tid, kärnorna slipas sakta ner mot stenskålens väggar till små fluffiga mjölpartiklar. Ett riktigt "fullkornsfluff" som är helt fantastiskt att baka och laga mat med! Du kan göra allt från limpor och pannkakor till kanelbullar, småkakor och pajdegar. Snacka om mirakelmjöl,” säger Kerstin.

Och priset/stipendiet då?

”Vi får 25 000 kronor som vi ska använda till att förkovra oss. Vi ska åka ned till Herrmannsdorfer Lantwerkstätten, en fantastisk by i Tyskland där de gör allt själva. De odlar spannmål och föder upp djur i balans med naturen, förädlar på alla sätt, serverar mat i sina restauranger och lever själva sin vision. Det vill vi uppleva och lära oss av. Menigo följer med på resan och filmar allt. Det ska bli jätteroligt,” avslutar Kerstin som är trött men lycklig över gårdens och kvarnens framgångar.

Menigo har startat stipendiet för att prisa Sveriges mathjältar. Priset tilldelas den person som under det gångna året, på ett exceptionellt nyskapande vis, stuckit ut ur mängden och höjt standarden på de råvaror vi använder idag.

”Med stipendiet ”Årets mest nyskapande bonde” vill vi premiera de mathjältar som går upp när vi andra går och lägger oss. Går ut när vi andra kryper ned under en filt framför brasan. Som kämpar på när vi andra funderar på att lägga ned. Men framförallt, de som skapar nytt när vi andra skapar likadant som vi alltid gjort.” Ulrika Danielsson kvalitetschef Menigo.

Läs mer om Sveriges mest nyskapande bonde, om Menigo och om Herrmannsdorfer Landwerstätten!

http://www.warbrokvarn.se/index.html

http://www.farskvaruhallen.se/Start.aspx

http://www.herrmannsdorfer.de/content.php?mid=00

Dela

Fler artiklar

MAJ 2013

Rabarberlust på Printz bageri

APRIL 2013

Boka underbara Rabarbermåltider

Mer mat från trakten och mer mat från Sörmland

De leder utvecklingen av Maten i Sörmland

MARS 2013

Korv med bröd är inne!

Dags för årets stora Korv och Brödfestival i Stallarholmen

18 maj börjar årets Rabarberfestival

Johan startar debatt om mat och klass

FEBRUARI 2013

Hemkunskap på nytt sätt

Earth Hour på Hornudden

Från Matlandetambassadören i Sörmland

Flory Gate-stipendium till Karin och Kerstin

JANUARI 2013

Tänk om Maria, Anders och Kerstin vinner riksfinalen i Matverk 2013

Bra tillfälle för dig som vill bli Mathantverkare

Ännu bättre utbud på Sörmlands matmarknader

Eko-viner och härproducerat på Hornudden

Claes och Kerstin Jurss ger Sörmländska landsbygden ett ansikte

Husmansbord Sverige, bästa landskapsmaten 2012

Sörmland tog silver!

Patrik Arneke går vidare

DECEMBER 2012

Härliga julmarknader kvar att besöka

Härliga julmarknader kvar att besöka

NOVEMBER 2012

Alla de belönade i Matverk 2013 Sörmland

Lokalt o eko på Hornuddens julbord

En doft av julmarknad

Rapport från spännande studiebesök i England

Massor av julmarknader med härlig mat från trakten

Den svenska Smörgåsen återskapad tog hem Sörmländska finalen i Gastronomiska Matverk.

OKTOBER 2012

Nu kommer boken Hej mage!

Vi får maten vi betalar för

Matverk 2013 - fortsättningen på Sörmländska klassiker

Webbshop för ekomat till salu

Webbshop för ekomat till salu

SEPTEMBER 2012

Gå kurs för Ostmästarna i Flen

Tack för maten! Dra till Öknaskolan på lördag!

Stockholmsbarn på SuccéRunda

AUGUSTI 2012

Servisen är bara grunden som ska göra maten bättre

Högst aktuellt - surkål, öl och goda korvar

Nyhet! Gör din egen Aptitrunda på kartan!

JULI 2012

Bondens Egen i Mariefred startar redan på lördag

Smakfullt, ny härlig kvällsmarknad i Torshälla

Mer om Smakfull marknad i Torshälla

Fin start för Bondens i Mariefred

Succé för Smakfullt